T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kütahya'da Felçli Hastalara Müjde!!!

Güncelleme Tarihi: 15/03/2018

Robotik Yürüme Cihazı, Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanesine kuruldu. Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Mithat Ekici yeni cihazın tanıtımını; Kütahya Milletvekili  Vural Kavuncu, Kütahya Ak Parti Yöneticileri, İlimizde bulunan sivil toplum kuruluşları, Kütahya’nın önde gelen bazı işadamları ve sanatçıların katıldığı bir tanıtım programı hazırlayarak gerçekleştirdi. 
   Hastaların tabiriyle “uzay yürüyüş cihazı” kısmi düzeyde kas gücü olan felçli hastaların yürüyebilme potansiyelini artırıyor. Ülkemizi bırakın Dünyada sayılı olan bu cihazın hastanemize kazandırılmasında emeği geçenleri kutlamak gerekiyor. 1,5 ton ağırlığında devasa ve bir o kadar teknolojik yapıya sahip cihazın tahsisi kısa bir süre öncesi yapılmış ve birkaç gün öncesinde kurulumu tamamlanmıştı. Bu cihaz sayesinde kendilerini daha güvende hisseden hastalar, yürüme konusunda cesaretleniyor.
Kütahya’mız dünyanın en önemli kür merkezlerinden biri olduğunu belirten  Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu; “Hastanemiz Kütahya’mızın önemli bir değeri. Burası Rehabilitasyondan uzak eski anlayış ile sevk edilen bir hastane idi. Şimdi ise Rehabilitasyon dediğimiz yani eksikliklerin giderilmesi gibi vücudumuzun fonksiyon bozuklukların yerine giderilmesi gibi tedavileri yapıldığı ileri düzeyde bir hastane haline geldi. Geçtiğimiz yıl da havuzların tadilatını gerçekleştirip, modernize edilerek yeni ünitelerimiz kazandırıldı. Ayrıca bu yeni robotik cihazda hastanenin yeni yüzünün bir parçası oldu. Bu robotik rehabilitasyon, ileri bir tedavi yöntemi. Hasta bu cihaz ve beyni ile kendini kontrol ederek tedavisini almaktadır. Buraya hastalarımız Türkiye’nin dört bir tarafından gelmektedir. Çok fazla talep var. Türkiye’de inmeli hastaların bekleme süresi 6-9 ayları bulabilmektedir. Burası bizim çok büyük bir kazancımızdır. Su buranın en kıymetli hazinesi ve biz bu havzaları temizleyeceğiz.” Dedi.
   Kısmi felçli, nörolojik rahatsızlığı veya yürüme bozukluğu olan hastalar için ileri teknolojiye sahip cihazın Yoncalı FTR Hastanesinde hizmete girdiği müjdesini veren Genel Sekreter Op. Dr. Mithat EKİCİ şu açıklamalarda bulundu. “Bakanlığımız tarafından tahsis edilen cihazın kurulum ve montajı tamamlandı. Personelimiz gerekli eğitimleri aldı. İleri düzey teknolojiye sahip olan cihaz ile hastalarımıza daha iyi hizmet sunacağız. Alanında sayılı hastanelerden olan Yoncalı Hastanemiz ülke genelinden hasta potansiyeline sahip. Üstelik fizik tedavinin yanı sıra, hidroterapi hizmeti de veren 2-3 hastaneden biriyiz. Hastanemizde çok sayıda başarı öyküsüne tanıklık etmiştik. Kısmi felçli hastalarımızın belirli tedavi süreleri sonunda, hastanemizden şifa bularak, hareket kabiliyeti kazanarak ayrıldığını görüyoruz. Bu yeni cihaz ile hastalarımızın hem bilimsel, hem de psikolojik olarak daha hızlı iyileşeceğine dair umutlarımızın arttığını ifade etmek istiyorum. Cihaza bağlanan hastalar, yürüyememe, düşme korkularını da attıkları için, psikolojik olarak daha da cesaretleniyor.” Dedi.
  Tıp alanında yaşanan gelişmelerin robotik teknoloji ile desteklendiği bir dönemde, yeni teknolojinin hastanelerinde kullanılmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Başhekim Uz. Dr. Kemal TEZELLİ, “ Hastanemizde daha 7 sene öncesine kadar hiçbir hastayı rehabiltasyon hizmeti veremiyorduk. Kamu Hastaneleri Birliğinin Kurulması ile beraber ve yapılan çalışmalarla sadece 2014 yılında 2000 Hastayı rehabilite ettik. 2000 hastaya 40.000 Seans Rehabilitasyon verdik. Bu cihazla hizmetlerimizi taçlandırmış olduk. Bu cihaz Sayın Vural Kavuncu ve Genel Sekreterimiz Op. Dr. Mithat Ekici’nin Katkılarıyla Hudut Sahiller Genel Müdürlüğünden hibe edildi. Bu cihaz dünyanın sayılı merkezlerinde bulunmaktadır. Ayrıca hastalar özel merkezlerde çok ciddi ücretler ödeyerek tedavi alabilmektedir. Hastanemizde ise hiç bir ücret ödemeden tedavi alabilmektedirler. Hastanemiz fizik tedavi ve rehabilitasyon konusunda ülke genelinde üne sahip. Dekomprasyon gibi çok sayıda cihazımıza ilave olarak, Robotik yürüme cihazını envanterimize ekledik. Hastalarımız için önemli bir yatırım. Cihazın hastanemize kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım.” Dedi
Sağ Hemiplejisi olan ve Almanya’dan tedavi için gelen Kütahya’lı Hemşehrimiz Mehmet Şahan ise; “Ben buraya yurtdışından Almaya Bremen’den geldim Almanya ‘da bu aldığımız tedavi ve cihazlar yok. Bremen’de ki terapi ve kür merkezleri yok. Oradaki insanlar buradaki tedavilere muhtaç. Gerçekten söylüyorum reklam için söylemiyorum buraların tanıtılması lazım. Biz oralardan çok ilerideyiz. Bu hizmetleri buralara getirenlerden Allah Razı olsun. Doktorlarımız ve Fizyoterapistlerimiz birebir bizlerle ilgileniyorlar Almanya’da bu yok.” Diyerek çok fayda gördüğünü söyledi.